اسکات هافمن (Scott Hoffman) مدیر بخش مهندسی دستیار گوگل (Google Assistant) در رویداد دیروز این شرکت، ویژگی*ها و قابلیت*های جدید و هیجان*انگیز این سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل را شرح داد.
در ابتدای کار، هافمن به این نکته اشاره کرد که دستیار گوگل علاوه بر عملکردی که در گوگل Home و گوگل الو دارد، یک پلتفرم باز خواهد بود که توسعه*دهندگان می*توانند به راحتی بر روی آن مانور داده و این سرویس را با محصولات خود ادغام کنند. کاربران در نهایت می*توانند با استفاده از دستیار گوگل کارهایی مانند یافتن اطلاعاتی درخصوص کسب و کارهای محلی و جستجوی ویدیویی خاص از یوتیوب را به راحتی انجام دهند.


دستیار گوگل را می*توان تقویت کرد تا یاد بگیرد و کارهای بیشتری انجام دهدبرای انجام این کارها، دستیار گوگل به دو روش فعالیت خواهد کرد: فعالیت مستقیم (Direct actions)، که توسط آن درخواست*های ساده*ای مانند “چراغ*ها را خاموش کن” را انجام می*دهد، و فعالیت مبتنی بر گفتگو (Conversation actions)، که به مرور زمان با توجه به مکالمات رد و بدل شده بین سیستم و کاربر، خود را اصلاح می*کند. به عنوان مثال، رزرو یک تاکسی توسط اپلیکیشن اوبر (Uber) جهت رسیدن به مقصدی خاص، نیازمند به ارتباط بیشتر کاربر با دستیار گوگل است.
البته گوگل دست توسعه*دهندگان را باز گذاشته و امکان ساخت بی*نهایت فعالیت و روش مختلف را جهت هماهنگ*سازی هرچه بهتر دستیار خود با سرویس*های ساخته شده توسط آنها داده است. هافمن در این خصوص گفت:
سرویس دستیار گوگل کاربر را قادر خواهد ساخت تا با استفاده از دستورات صوتی، نوشتاری و ترکیبی، فعالیت*های پیچیده*ای مانند سفارش مواد غذایی و انجام یک بازی بر روی پلتفرمی خاص را به راحتی انجام دهد.

به علاوه اینکه، زبان*هایی که توسعه*دهندگان با استفاده از ابزار api.ai ساخته*اند، می*تواند به عنوان یک فعالیت توسط دستیار گوگل مورد استفاده قرار گیرد. هدف از این کار این است که شما در هر کجا که باشید، بتوانید به هر وسیله*ای که از سرویس گوگل استفاده می*کند، دسترسی داشته و از نصب نرم*افزارهای اضافی بر روی دیوایس خود بی*نیاز شوید.
گوگل در ماه دسامبر (آذرماه) اطلاعات بیشتری درخصوص ابزاری که دستیار گوگل در اختیار توسعه*دهندگان قرار می*دهد، ارایه خواهد داد. همچنین این شرکت قصد دارد در سال آینده ابزار توسعه*دهندگان دستیار خود (Assistant SDK) را برای سازندگان سخت*افزارهای مختلف بسازد تا آنها بتوانند به راحتی این سرویس را با محصولات خود ادغام کنند.
اگر همه این اتفاقات رخ دهد، تسلط گوگل بر فضای خانه*ها تکمیل خواهد شد. البته گوگل در این میدان، رقیب سرسختی مانند آمازون دارد که با ساخت محصولاتی مانند دستیار الکسا (Alexa) و ترکیب آن با اکو (Exho) ، رقیب قدری نشان داده است. با این حال، گوگل با هدف قرار دادن طیف وسیعی از گجت*ها و سرویس*هایی که قادرند با دستیار گوگل هماهنگ شوند، می*تواند در نهایت پیروز این رقابت باشد.