سازمان صدا و سیما از سایت آپارات، آپارات کودک و سایت سینمای خانگی آپارات فیلمیو شکایت کرده است. شکایت صدا و سیما از سایت آپارات در حالی اتفاق افتاده که در سیاست*های رسمی کشور بر لزوم حمایت از شبکه*های اینترنتی داخلی تاکید شده است.
با وجود اینکه مسئولین کشوری مکرراً از لزوم حمایت از شبکه*های اینترنتی داخلی سخن میگویند، برخی از جریان*های داخلی به دنبال ایجاد محدودیت در این زمینه به نفع شبکه*های مجازی خارجی هستند. گفته می*شود که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از سایت آپارات، آپارات کودک و سایت سینمای خانگی آپارات فیلمیو شکایت کرده است. شکایت صدا و سیما از سایت آپارات در حالی اتفاق افتاده است که محتوای مورد شکایت در شبکه*های اجتماعی مختلف و سایت*های مشابه خارجی در بین کاربران دست به دست می*شود. آپارات و سرویس*های پخش کننده ویدیوی مشابه با آن زمینه را برای استفاده از محتوای داخلی مناسب بر بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم می*کردند اما اکنون صدا و سیما قصد دارد با این تصور که انحصار صوت و تصویر را در اختیار دارد، از فعالیت آپارات جلوگیری کند.
سؤال اینجاست که چه کسانی برخورداری از فضایی با محتوای سالم را به حذف این رسانه*ها ترجیح می*دهد و چه کسانی برای تضعیف سرویس*های داخلی و حمایت از شبکه*های مشابه خارجی تلاش می*کنند؟ آیا در این زمان، مردم به شبکه*های صدا و سیما روی خواهند آورد و یا از شبکه*های خارجی و بی نام و نشان به عنوان گزینه جایگزین استفاده می*کنند.
شکایت صدا و سیما از سایت آپارات ضربه مهلکی به تحقق شبکه ملی اطلاعات خواهد زدامروزه مبحث جامعه شبکه*ای مطرح است و درک این موضوع و تلاش بیشتر برای بهره بردن از محتواهای مناسب داخلی بسیار مهم و حیاتی است و سنگ اندازی در راه تحقق شبکه ملی اطلاعات به عنوان بستر تولید محتوای بومی به این مسئله ضربه مهلکی خواهد زد. بهتر است که مسئولان صدا و سیما به اقتضای روز جامعه توجه کرده و شان خود را با حمایت از فعالان این عرصه حفظ کنند.